Grafiki z softów

Opis zmiany softu:

Co nam będzie potrzebne:

· flasher Dejana 1.00, czyli kablek podłączany do portu drukarki lpt w kompie.
· kabelek M-bus
· program Nokia DCT3 flasher by Rolis v 4.79

Opcjonalnie:

· User Port - użytkownicy Windows 2000/XP chcac flashować swoje fony przy użyciu Nokia DCT3 flasher by Rolis v 4.79 musza skopiowac plik userport.sys do folderu windows/system32/drivers, nastepnie uruchomic User Port, kliknac "Start" i dopiero potem uruchomić Flasher Rolisa 4.79

· program Nokia tool by Rolis v 1.8 lub v 1.9
· program Knok Phoenix

Na początek odrobina teorii. Oprogramowanie w telefonie składa sie z trzech części: MCU, PPM, oraz EEPROM. Plik, który zawiera wszystkie trzy części to tzw. full flash. Do zmiany wersji oprogramowania wystarczy nam samo MCU+PPM. Wszystkie moje softy to właśnie MCU+PPM. Swego czasu aby zrobić upgrade softu w telefonie potrzebowaliśmy kilku programów, obecnie wszystko to możemy wykonać przy użyciu jednego: Nokia DCT3 flasher by Rolis. Jest to połączenie flashera i Nokia toola.

Teraz czas na praktykę.

Zmianę oprogramowania możemy podzielić na trzy etapy:
1. Zrobienie back-up'u.
2. Wgranie softu.
3. Naprawienie sum kontrolnych i przywrócenie ustawień telefonu.

1). Zrobienie back-up'u softu z telefonu jest konieczne. Ponieważ jeśli coś pójdzie nam nie tak, i po zmianie softu telefon się nie obudzi, to wgramy mu jego własny poprzedni soft i wszystko będzie po staremu. Podłączamy telefon flasherem do kompa i uruchamiamy Nokia DCT3 flasher by Rolis. Jeśli uruchamiamy program po raz pierwszy i razi nas wściekłe zielone tło w oknie programu, to możemy je zmienić w ustawieniach (A) (na zakładce Other). Przy okazji, sprawdzamy czy opcje w ustawieniach programu są takie same jak na rysunku poniżej. Telefon musi być wyłączony, bez karty SIM i bateria naładowana na full.


Następnie wybieramy model telefonu (B) i klikamy w zielone kółeczko (C) w Rolisie (Read default flash size). W dolnej części programu (D) w wierszu statusu, pojawia się komunikat (Press Power ON shortly...) , więc wciskamy na krótko przycisk włączający telefon. Musimy to zrobic z wyczuciem, jeśli przytrzymamy przycisk ON zbyt długo to telefon sie włączy, a proces zgrywania softu się nie rozpocznie. Jeśli udało nam sie zainicjowac proces robienia back-up'u, to w dolnej cześci programu pojawi sie pasek postepu zgrywania softu. Z reguły ta operacja trwa od 3 do kilkunastu minut, w zależności od szybkości komputera oraz modelu telefonu. Kiedy pasek postępu dojdzie do końca, to pojawi sie okno, gdzie mamy wskazać miejsce na dysku dla zgranego flasha.

2). Aby wgrac nowy soft do telefonu, podłączamy ponownie flasherem wyłączony telefon do kompa. Wybieramy posiadany przez nas plik (E) (Open binary flash image), którym zmienimy wersje softu. Następnie klikamy w strzałke w dół (F) (Copy binary to buffer to PPM buffer) i podświetla nam się przycisk Flash (G) w programie, więc klikamy w niego. Podobnie jak przy zgrywaniu softu w dolnym pasku pojawia się komunikat "Press Power On shortly" (H) , więc wciskamy na krótko ON w telefonie. Rozpoczyna sie proces wgrywania nowego softu do telefonu. Najpierw jest kasowany obecny soft (Flash erasing in progress...) i trwa to od 30 sekund do ponad minuty, w zależnosci od modelu telefonu.

Po skasowaniu automatycznie następuje wgrywanie nowego oprogramowania (Sending flash image...), o czym informuje nas pasek postępu w dolnej części okna programu. Zazwyczaj wgrywanie nowego oprogramowania trwa od 3 do kilkunastu minut, w zależności od szybkości komputera i modelu telefonu.

3). Kiedy pasek postępu dojdzie do końca, odłaczamy telefon od flashera, wkładamy kartę SIM i sprawdzamy efekt naszej pracy. Najprawdopodobniej po zmianie softu nasz telefon nie łapie sieci i resetuje się po kilkunastu sekundach od właczenia. Nie ma się czym przejmować, bo jest to jak najbardziej normalny objaw. Wyłączamy telefon, wyjmujemy kartę i podpinamy pod komputer kabelkiem M-Bus.Włączamy telefon i w programie Nokia DCT3 flasher by Rolis wybieramy port (I) pod którym mamy podpięty kabelek i klikamy na Read(J), aby sprawdzić poprawna komunikacje miedzy kompem, a telefonem. W oknie programu pojawią się informacje o naszej komórce (K), oraz założonych blokadach simlock (L) . Przy okazji możemy pozbyć się simlocka klikając (M) na Open All. :) Aby telefon łapał zasięg, musimy policzyc sumy kontrolne w telefonie, w tym celu klikamy (N) na Update FAID. Telefon się wyłączy i włączy ponownie. Teraz odłączamy kabelek i wkładamy karte. Po przeliczeniu sum kontrolnych, nasza komórka powinna złapać zasięg. Jeśli funkcje od M-Busa w Nokia DCT3 flasher by Rolis 4.79 nie chcą działać, tzn program nie komunikuje się z telefonem, wtedy do przeliczenia sum kontrolnych w fonie należy użyć Nokia tool by Rolis v 1.8 lub Nokia tool by Rolis v 1.9. Ewentualnie w Knok'uwybieramy Phone settings -> Qucik set FAID. Uwaga, jeśli po zmianie oprogramowania nasz telefon zachowuje sie dziwnie, np. wiesza się przy wejściu do menu, to musimy przywrócić mu ustawienia fabryczne. W tym celu podłączamy włączony telefon bez karty, kabelkiem M-Bus do kompa i w Rolisie klikamy (O) na SFR. Jeśli to nie pomogło to możemy przywrócić ustawienia fabryczne Knok'iem (Phoenix). Podłączamy włączony telefon kabelkiem M-Bus do komputera i w Knok'uwybieramy Phone settings, a nastepnie Reset full factory settings. Po tej operacji nasz telefon powinien juz działać w pełni prawidłowo, a my cieszymy się z udanego upgrade'u softu.